ANAC International Team Announcement



Congratulations to the following athletes and officials that have been selected to represent Australia at the 2017 ANAC International Championships in Phoenix, Arizona, USA, from 30 July to 2 August, 2017.

SENIOR INDIVIDUAL
Deborah Greenbaum (PLC Sydney / NSW)                                                                     
Olivia Feaver (Loreto Gymnastics Club / VIC)                                                                                     
Annabel Muttdon (Loreto Gymnastics Club / VIC)                                                                         
Zoe Tisdale (College Park Gymnastics Academy / WA) 

SENIOR TRIO
Ebony Biden, Olivia Feaver, Annabel Muttdon (Loreto Gymnastics Club / VIC) 

AGE GROUP 2 INDIVIDUAL
Nina Iafrate (Loreto Gymnastics Club / VIC)
Matilda Narvo (North Coast Gymnastics / NSW)
Elisabeth Kidane (Sydney West Gymsports / NSW)

AGE GROUP 1 INDIVIDUAL

Annabelle Mitchell (Premier Gymnastics Academy / QLD)
Alex Loren Young (Premier Gymnastics Academy / QLD)                                                                         
Mya Ward (Premier Gymnastics Academy / QLD)                                                         

AGE GROUP 1 TRIO
Annabelle Mitchell, Alex Loren Young, Mya Ward (Premier Gymnastics Academy / QLD)

AERODANCE SENIOR INDIVIDUAL MALE
Tyson Martin-Durrington (North Coast Gymnastics / NSW)

AERODANCE SENIOR INDIVIDUAL FEMALE
Caitlin Shipsides (Loreto Gymnastics Club / VIC)
Zoe Tisdale (College Park Gymnastics Academy / WA)
Amelia Fear (Ace Gymsports / VIC)

AERODANCE SENIOR TRIO
Kayla Cooper, Madison Henwood, Julia Veliou (Aerodynamix Gymnastics / VIC)

AERDANCE INTERMEDIATE INDIVIDUAL FEMALE
Carissa Uno (Sydney West Gymsports / NSW)
Nina Iafrate (Loreto Gymnastics Club / VIC)
Elisabeth Kidane (Sydney West Gymsports / NSW)
Emma Ward (Loreto Gymnastics Club / VIC)

AERODANCE INTERMEDIATE TRIO
Carissa Uno, Taylah Woods, Tiana Yan (Sydney West Gymsports / NSW)
Abby Lavin, Thoma O’Sullivan, Ghielaina Waigh (Adrenaline Aerobics and Fitness / QLD)
Nikita Lloyd, Madison Swan, Madison Rogers (PLC Sydney / NSW)         

AERODANCE INTERMEDIATE TEAM
Nina Iafrate, Ruby Richardson, Eliza Sabaliauskas, Emma Ward, Taya Bergmna (Loreto Gymnastics Club / VIC)
Abby Lavin, Thoma O’Sullivan, Paris Waigh, Ghielaina Waigh, Sophie Warner, Gemma Morris (Adrenaline Aerobics and Fitness / QLD)

AERODANCE JUNIOR INDIVIDUAL FEMALE
Lucinda Morrissy (Loreto Gymnastics Club / VIC)
Sophie Varis (Loreto Gymnastics Club / VIC)        

AERODANCE JUNIOR TEAM
Ruby Conti, Celeste Crvelli, Brooke Hay, Milla Richardson, Sophie Varis, Lucinda Morrissy (Loreto Gymnastics Club / VIC)

TEAM OFFICALS
Pam Behan - Head of Delegation/Team Manager
Jenna Ward - Team Manager
Angela McMillan - Aerobic Coach
Natalie Geale - Aerobic Coach
Priscilla Pickering - Aerodance Coach
Caitlin Murphy - Aerodance Coach
Amy Van Krimpen - Judge

Gymnastics Australia wishes everyone all the best for a successful tour to Arizona.