Hall of Fame

The Hall of Fame Award has been established to enable GA to recognise any athlete or coach who is determined to have achieved “legend” status in the sport of gymnastics. Hall of Fame Award is not a recognition of service or longevity.

Men's Artistic Gymnastics

Brennon Dowrick
First Australian Commonwealth Games Gold medallist 1990 and 1994 (Pommel Horse)
First Australian gymnast to make an Olympic Final (1996)
8 Commonwealth Games individual medals (2 Gold, 1 Silver, 5 Bronze)

Represented Australia at:
2 Olympic Games (1992, 1996) 
7 World Championships (1989, 1992, 1993, 1994, 
1995, 1997, 1999)
3 Commonwealth Games (1990, 1994, 1998)

 

Philippe Rizzo
2001 World Championships Silver medallist (High Bar) 
2006 World Championships Gold medallist (High Bar) 
7 Commonwealth Games individual medals (3 Gold, 2 Silver, 2 Bronze)

Represented Australia at:
2 Olympic Games (2000, 2004) 
7 World Championships (1999, 2001, 2002, 2003, 2005, 2006, 2009) 
3 Commonwealth Games (1998, 2002, 2006)

Ken Meredith
First Australian Men’s Artistic gymnast to win an International medal - 1998 Bulgaria
1990 Commonwealth Games Silver medallist (Parallel Bars), Bronze medallist (Rings)

Represented Australia at: 
1 Olympic Games (1988) 
5 World Championships (1981, 1983, 1985, 1987, 1989) 
1 Commonwealth Games (1990)

 

Bret Hudson
1994 Commonwealth Games Gold medallist (Vault)
1998 Commonwealth Games Bronze medallist (Vault, Parallel Bars)

Represented Australia at:
1 Olympic Games (1996)
6 World Championships (1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1997) 
2 Commonwealth Games (1994, 1998)

Peter Hogan
1990 Commonwealth Games Bronze medallist (Parallel Bars)
1994 Commonwealth Games Gold medallist (Parallel Bars), Silver medallist (Rings), Bronze medallist (All Around)

Represented Australia at:
5 World Championships (1989, 1992, 1993, 1994, 1995) 
2 Commonwealth Games (1990, 1994)

 

Andrei Kravtsov
1998 Commonwealth Games Gold medallist (All Around, Floor, Parallel Bars, Pommel Horse)

Represented Australia at: 
4 World Championships (1995, 1997, 1999, 2001)
1 Commonwealth Games (1998)

Warwick Forbes
National Coach/AIS Head Coach 1983 - 2004 
10 years outstanding service dedicated to developing and improving Australia’s international ranking

 

Vladamir Vatkin
Coach of Hall of Fame athlete Philippe Rizzo
10 years outstanding service dedicated to developing and improving Australia’s international ranking

 

Women's Artistic Gymnastics

Monique Allen
1990 Commonwealth Games Gold medallist (Uneven Bars), Silver medallist (All Around), Bronze medallist (Vault)

Represented Australia at:
2 Olympic Games (1988, 1992) 
3 World Championships (1987, 1989, 1991) 
1 Commonwealth Games (1990)

 

Lisa Skinner 
Highest placed Australian - 2000 Olympic Games (8th in All Around and Floor) 
1998 Commonwealth Games Gold medallist (Uneven Bars)

Represented Australia at:
3 Olympic Games (1996, 2000, 2004) 
4 World Championships (1995, 1997, 1999, 2003)
1 Commonwealth Games (1998)

Allana Slater
7 Commonwealth Games individual medals 
(2 Gold, 4 Silver, 1 Bronze) 
8 time World Cup medallist (2 Gold, 4 Silver, 2 Bronze) 
2003 World Championships Bronze medallist (Team)

Represented Australia at:
2 Olympic Games (2000, 2004) 
4 World Championships (1999, 2001, 2002, 2003)
2 Commonwealth Games (1998, 2002)

 

Monette Russo
2003 World Championships Bronze medallist (Team)
2005 World Championships Bronze medallist (All Around) 
2006 Commonwealth Games Bronze medallist (Uneven bars)

Represented Australia at:
1 Olympic Games (2004) 
2 World Championships (2003, 2005) 
1 Commonwealth Games (2006)

Lauren Mitchell
2010 World Championships Gold medallist (Floor)
2009 World Championships dual Silver medallist (Beam and Floor)
7 Commonwealth Games medals (4 Gold, 3 Silver)
7 World Cup medals (6 Gold, 1 Bronze)
Placed 4th All-Around at the 2009 World Championships
Placed 5th on Floor at the 2012 Olympic Games
 
Represented Australia at:
2 Olympic Games (2008, 2012)
4 World Championships (2007, 2009, 2010, 2011)
2 Commonwealth Games (2010, 2014) 

   

Peggy Liddick
Head Coach of the 2003 World Championships 
Bronze Medal Team
10 years outstanding service dedicated to developing 
and improving Australia’s international ranking

 

Nelleck Jol-Jacoby
Coached at 6 Olympic Games from 1960 to 1980
10 years outstanding service dedicated to developing 
and improving Australia’s international ranking

Nikolai Lapchine
Coach of Hall of Fame athlete Allana Slater
10 years outstanding service dedicated to developing 
and improving Australia’s international ranking

 

Ju Ping Tian
10 years outstanding service dedicated to developing 
and improving Australia’s international ranking

 

Rhythmic Gymnastics

Naazmi Johnston
2008 Olympic Games Ranked 22nd All Around 
2010 Commonwealth Games Gold medallist (Team, 
All Around, Ball), Silver medallist (Rope, Ribbon)

Represented Australia at:
1 Olympic Games (2008) 
4 World Championships (2005, 2007, 2009, 2010) 
2 Commonwealth Games (2006, 2010)

 

Kasumi Takahashi
1994 Commonwealth Games 5 time Gold medallist 
(All Around, Ball, Rope, Clubs, Ribbon)

Represented Australia at:
1 World Championships (1995)
1 Commonwealth Games (1994)

 

Trampoline Gymnastics

Ji Wallace
1996 World Championships Gold medallist (Double Mini Trampoline) 
2000 Olympic Games Silver medallist (Individual Trampoline)

Represented Australia at:
1 Olympic Games (2000) 
6 World Championships (1992, 1994, 1996, 1998, 2005, 2007)

 

Adrian Wareham
1988 & 1990 World Championships Gold medallist (Double Mini Trampoline) 
1992 World Championships Bronze medallist (Individual Trampoline)

Represented Australia at:
10 World Championships (1986, 1988, 1990, 1992, 1994, 1996, 1998, 1999, 2003, 2005)

 

Ben Wilden
2007 World Championships Silver medallist (Synchronised Trampoline)

Represented Australia at:
1 Olympic Games (2008) 
3 World Championships (2005, 2007, 2009)

 

Scott Brown
2007 World Championships Silver medallist (Synchronised Trampoline)

Represented Australia at:
3 World Championships (2001, 2005, 2007)

Robyn Forbes
First Female Australian Trampoline Gymnastics Olympian – Sydney 2000 Olympic Games
1990 World Championships Silver medallist (Team Double Mini Trampoline) 
1992 World Championships Bronze medallist (Individual Double Mini Trampoline) 
1992 World Championships Bronze medallist (Team Double Mini Trampoline) 
2001 World Championships Bronze medallist (Team Double Mini Trampoline)

Represented Australia at:
1 Olympic Games (2000) 
8 World Championships (1990, 1992, 1994, 1996, 
1998, 1999, 2001, 2003)

 

Nikolay Zhuravlev
Coach of Hall of Fame athletes Ji Wallace, Ben Wilden and Scott Brown
10 years outstanding service dedicated to developing and improving Australia’s international ranking

 

Aerobic Gymnastics

Patsy Tierney
1995 World Championships Silver medallist
1999 World Championships Bronze medallist

 

Juanita Little 
1996 World Championships Silver medallist
1997 World Championships Gold medallist

Trudi Nurse
Coach of Hall of Fame athletes Lauren D’Jamirze and Juanita Little
10 years outstanding service dedicated to developing and improving Australia’s international ranking

 

Lauren D’Jamirze
2002 and 2003 World Championships Gold medallist

 

Acrobatic Gymnatics 

Veronica Alcobio
2004 World Championships Silver medallist (Women’s Group)

 

Tara Congo
2004 World Championships Silver medallist (Women’s Group)

Jessica Jagpal
2004 World Championships Silver medallist (Women’s Group)